Historia Samorządu Studenckiego

Samorząd Studencki Uniwersytetu Śląskiego, zwany dalej Samorządem, tworzy ogół studentów Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach1

Samorząd Studencki Uniwersytetu Śląskiego liczy obecnie około 30 000 studentów. Spośród nich wybierane są Wydziałowe Rady Samorządu i Uczelniana Rada Samorządu. Na czele zaś stoi Przewodniczący/Przewodnicząca Samorządu. To właśnie oni reprezentują interesy studentów.

Tak to wygląda teraz. Ale jak to było kiedyś?

Wszystko zaczęło się 45 lat temu. A nawet trochę wcześniej. W 1968 roku powstaje Uniwersytet Śląski w Katowicach. Więc formalnie zaczyna wtedy istnieć Samorząd Studencki, czyli zbiorowość studentów. Jednak dopiero pod koniec XX wieku rodzą się zwarte struktury, które są w stanie reprezentować i bronić interesów studentów oraz organizować konstruktywne inicjatywy.

Specyficzne było życie studenckie w latach dziewięćdziesiątych. Napoje studenckie po paręnaście tysięcy. Akademik za parę milionów. Nowe możliwości i nowe wyzwania. 0 % vatu na książki i raczkujący internet. W ciągu ostatnich 20 lat życie polskiego studenta zostało wywrócone do góry nogami.

„Tym czym są ziemniaki bez soli, byłby i rok akademicki bez juwenaliów” – tak pisała  „Gazeta Uniwersytecka” w maju 1994 roku. Jak wiemy cytat ten aktualny jest po dziś dzień. Juwenalia Śląskie cieszą się niegasnącą popularnością. Absolwenci pamiętają święta studenckie pod nazwami: Ekonomalia, Medykalia itp.  Jednak na przełomie 1994/1995 roku zaistniał pomysł  wręcz rewolucyjny: SRU i SOS. Nazwy te mogą budzić zabawne skojarzenia, stały się jednak początkiem nowej ery. Oddajmy może głos światkom tamtych wydarzeń:

„[...] Pod koniec listopada ubiegłego roku samorządy studenckie US, AE, ASP, Akademii Muzycznej, Akademii Medycznej, Politechniki Śląskiej zawarły porozumienie. Jednym z celów tego porozumienia było zorganizowanie wspólnego święta studenckiego. Aby żadna z uczelni nie czuła się poszkodowana imprezę nazwano STUDENCI ROBIA UBAW w skrócie SRU, a pierwszy dzień – STUDENCKIE ODLOTY SPODKIEM”2

Tak narodziła się tradycja corocznej współpracy międzyuczelnianej przy organizacji imprezy dla wszystkich studentów Śląska...

1  Regulamin Samorządu Studenckiego Uniwersytetu Śląskiego

2  „Gazeta Uniwersytecka”, nr 7 (25), kwiecień 1995